Virüslerden Nasıl Korunmalıyız?

Corona Virüsten Nasıl Korunmalıyız

PAKETLİ ÜRÜNLERİ SABUNLU SUYLA YIKAYALIM

Alışveriş yaptıktan sonra paketli ürünlerin sabunlu suyla yıkanması gerekiyor. Alışveriş torbasından çıkardığımız paketli ürünleri sabunlu suyla yıkamak virüsün bulaşmasının önünde önemli bir önlem. 

daha sonra ürünleri temiz bir bezle kurutuyoruz.

MEYVE VE SEBZELERİ TEK TEK YIKAYALIM

sebze meyvelerin ise her zamanki gibi yıkanıp kurutularak buzdolabına kaldırılabiliriz.

KOLONYA VE DEZENFEKTAN KULLANIN

“Yüzde 60’tan 90’a kadar alkol derecesinin olması durumunda, bu “zarflı’ bir virüs olduğu için bunu ortamdan uzaklaştırabiliyoruz, elimizi temizleyebiliyoruz. 

ELİNİZİ SIK SIK VE EN AZ 20 SANİYE YIKAYIN 

Hapşırma gibi bir şey olursa elimizin çok hızlı şekilde su ve sabunla en az 20 saniye yıkanmasını öneriyoruz. El hijyeni buradaki mücadelede en önemli unsur.

MASKE TAKIN 

Her yerde maske takan insanları görüyoruz.  Yayılma söz konusu olduğu zaman özellikle riskli kişilerde olmak üzere. Eğer çok dip dibe metroya, otobüse biniliyor sa oradaki o kişiler de maske takabilir.

MASKENİZE DOKUNMAYIN

Maske taktığınız zaman asla o maskeye dokunulmaz, o maskeyi düzeltmek için dokunmamanız gerekir. Hele ki çevreye dokundunuz, masaya, sandalyeye, kapı koluna, ondan sonra da maskenize dokundunuz, önce kendinizi enfekte edersiniz.

ELDİVEN TAKMAYA GEREK YOK 

Eldivenle sadece kendini koruduğunu sanıyor ama kendini de korumuyor. Eldiven takan insan el hijyeni yapmıyor. Eldiven takan kişiler ne yapıyor?  eldiveni takıp o eliyle her tarafa dokunup sonra kendi maskesine dokunuyor. Kendilerini enfekte edecekler. Bu son derece önemli. Eldiven takmaya gerek yoktur. Yanınızda küçük bir kolonya taşıyın, dokunduktan hemen sonra sık sık el hijyeninizi sağlayın, en önemli şey budur. Eldiven kullanmayı doktorlara bırakın. Eldiven takan kişi elini yıkamıyor.

ALIŞVERİŞTEN SONRA ELİNİZİ DEZENFEKTE EDİN

Markette makarna paketine, domatese, çevreye dokundunuz, bundan sonra el hijyeninizi sağlayacaksınız. Buradaki en önemli unsur, onun üstünde taşıdığı virüsten ziyade sizin elinizi ne sıkılıkta yıkadığınızla alakalı. 

EVE GELİNCE ÜZERİNİZİ ÇIKARIP DUŞ ALIN 

İşten eve gelen kişinin hemen üstünü çıkarması, mümkünse bir duş almasında yarar var. Ayakkabılarla içeri girilmemesi önemli.

KIYAFETLERİNİZİ ASIP HAVALANDIRIN

Eve gelip üzerinizden çıkardığınız kıyafetlerin yıkanabilenleri mutlaka yıkayın. Ceket ve palto gibi kıyafetleri hemen dolapta kilerin yanına asmayın. Bir askıya asıp açık havada birkaç saat bekletin. 

EVİNİZİ SIK SIK TEMİZLEYİN

Evinizin temizliğini daha sık yapın. Hastaları, üst solunum yolu enfeksiyonu olanları evinize almayın.

YAŞLI VE HASTALARI TEMASTAN KORUYUN 

Panik yapmadan, özellikle riskli grupları korumamız gerek. Biz ailemizle yaşlılarımızla bir arada yaşayan bir toplumuz.  Bir de akciğer hastalığı, yüksek tansiyonu olanlarla ve yaşlılarımızla temasın en aza indirgenmesi gerekiyor.”

CEP TELEFONLARIMIZI SİLELİM

Telefon temizliğine dikkat edelim.  Artık tüm telefonlarda kap olduğu için, alkol içeren el dezenfektanların sürerek bir mendil ya da pamuk yardımıyla telefonların sık sık temizlenmesi gerekiyor.

ASANSÖRDE SIRT SIRTA DURUN

Asansörlerin her gün birkaç kez temizlenmesi gerekiyor. Asansöre mümkün olduğunca az binmeye çalışın. Bindiğinizde de yüz yüze değil sırt sırta durmaya dikkat edin. Asansör tuşlarına  bastıktan sonra ellerinizi dezenfekte edin.

14 KURALI UNUTMAYALIM

-Ellerinizi sık sık su ve sabun ile en az 20 saniye boyunca ovalayarak yıkayın.

-Soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerle aranıza en az 3-4 adım mesafe koyun.

-Öksürme veya hapşırma sırasında ağız ve burnu tek kullanımlık mendille kapatın. Mendil yoksa dirseğin iç kısmını kullanın.

-Tokalaşma, sarılma gibi yakın temaslardan kaçının. 

-Ellerinizle gözlerinize, ağzınıza ve

burnunuza dokunmayın.

-Yurtdışı seyahatlerinizi iptal edin ya da erteleyin. 

-Yurtdışından dönüşte ilk 14 günü evinizde geçirin. 

-Bulunduğunuz ortamları sık sık havalandırın. 

-Kıyafetlerinizi 60-90 derecede normal deterjanla yıkayın. 

-Kapı kolları, armatürler, lavabolar gibi sık kullandığınız yüzeyleri su ve deterjanla her gün temizleyin.

-Soğuk algınlığı belirtileriniz varsa yaşlılar ve kronik hastalığı olanlarla temas etmeyin, maske takmadan dışarı çıkmayın.

-Havlu gibi kişisel eşyalarınızı ortak kullanmayın. 

-Bol sıvı tüketin, dengeli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin.

-Düşmeyen ateş öksürük ve nefes darlığınız varsa, maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Birinci ve üçüncü kişi çerezlerini analiz amacıyla ve alışkanlıklarınıza ve profilinize bağlı olarak tercihlerinizle bağlantılı reklamlar göstermek için kullanıyoruz. Daha fazla bilgi için Çerez Politikamıza göz atın.